ABOUT US

Staff

Class Teachers

Year 1 Teacher – Gill Paterson-Kerr, BTchLn

Year 1 Teacher – Jo Collins, BEd (Hons) with French

Year 2 Teacher – Lisa Collier, BSLT, Grad. Dip. Tch. Ln

Year 3 Teacher – Emily Wright, BTchLn., Grad.Dip.Edu (Counselling and Guidance).

Year 4 Teacher – Jade Palmer, B.A (Psychology and Sociology)

Year 4 Teacher – Lynn Fletcher, BSc(Hons), MSc, Grad.Dip.Tch

Year 5 Teacher – Laura Wells, B.Sc (Biology), TEFL cert., Grad.Dip.Tch

Year 5 Teacher –  Nicky Clark BTchLn, Dip Children’s Literature; Certificate in SLD

Year 5 Teacher – Kirsten Russell, B.A ( Psychology and Criminology), Grad.Dip Tch&Ln

Year 6 Teacher –Liz Fairhall, B.Des (Spatial) (Hons) Grad.Dip.Tch&Ln

Year 6 Teacher – Stephanie Cowden, BTchLn (Hons)

Year 6 Teacher – Fiona de Wit, BTch (Primary) and BA(English)

Year 7 Teacher – Simon Christie, B.E. (Civil) (Hons), Grad.Dip.Tch

Year 7 Teacher – Fiona McKenzie, B.Ed(Tchg)

Year 8 Teacher – Bridget Compton-Moen, B.A. (Ed and Music) Grad. Dip Tch., Cert in Gifted Ed

Year 8 Teacher – Greg Pearce, BTchLn

Year 8 Teacher – Adele Staples, MEd (Hons), PGDip, BTchLn

Specialist Teachers


Physical Education – Matt Henry, BPhed, Grad.Dip.Tch

Art & Food Technology  – Gaby Montejo, M.Studio Arts, BA.Art Ed, BA.Sculpture

Art,  Science & GaTE Co-ordinator– Pauline Dann, B.Ed, Post Grad Cert Gifted Ed.

Spanish – Sol Ilarri, B.A (T.V. and Film) 

Performing Arts – Greg Pearce

Mechatronics – Simon Christie & Liz Fairhall

Librarian – Sarah Ballantyne, BSc, COPFores

Music  – Kirsty Currie, BMus (Hons), PGCE

Learning Support – Laura Cary, BTchLn, SPELD NZ

Pre-school Teachers

Head of Pre-school – Victoria Knutson, BTchg (ECE)  DipTchg (ECE), Registered

Monkey’s Teacher – Lynda Whitelaw, DipTchg (ECE)- Registered

Monkey’s Teacher – Kate Hibbard,  BTchg (ECE), Provisionally Registered

Monkey’s Teacher – Jessica Ley, BTchg (ECE), Registered

Zebra’s Teacher – Rachel Johnston, BTchg (ECE) DipTchg (ECE), Registered

Zebra’s Teacher – Hannah Lambarth, BEd (ECE) DipTchg (ECE), Registered

Zebra’s Teacher – Emma Gordon, BEd (ECE) DipTchg (ECE), Registered

 

Specialist Pre-school Teachers

Music – Victoria Knutson

Transition to school/PMP – Rachel Johnston

Future coders – Hannah Lambarth

Spanish – Sol Ilarri

Swimming – Anthony Beks